Order Now
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Royu Royal Cord RRC2C18ABK75 3 Core Power Wire |
| Number of Cores | 3 Core (Live, Neutral, Ground) |
| Conductor Material | High-Conductivity Copper |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Cable Length | 75 Meters (Roll) |
| Insulation Type | Heavy-Duty PVC Insulation |
| Voltage Rating | Up to 300V |
| Temperature Rating | Up to 70°C |
| Jacket Color | Black |
| Safety Feature | Ground Core for Enhanced Electrical Protection |
| Common Applications | Appliances, Extension Cords, Lighting, Office & Home Wiring |
| Key Features | Durable, Flexible, Heat-Resistant, Stable Power Flow, Safe Grounding |
Explore more products when you click here.
You may also like and follow our Facebook Page: Clusterasia Corp. for more updates.
Based on 0 reviews
| 0% | ||
| 0% | ||
| 0% | ||
| 0% | ||
| 0% |